Wypadek_1       Tuż przed godz. 23.00, 24 lipca br. do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze krajowej nr 19 i osobach uwięzionych wewnątrz. Na miejsce zdarzenia w Jabłonicy Polskiej, pow. brzozowski, zadysponowano zastępy JRG PSP i kilka najbliższych jednostek OSP. Ze względu na lokalizację zdarzenia przy granicy powiatu na miejsce zdarzenia wyjechały również krośnieńskie służby ratownicze.

 

      Pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonicy Polskiej i zastali samochód osobowy marki BMW, który wypadł z drogi, a po uderzeniu w przydrożne drzewo, leżał na ziemi, na boku i przylegał dachem do pnia drzewa. W środku zgniecionego pojazdu znajdowały się 4 uwięzione osoby poszkodowane - dwóch mężczyzn i dwie kobiety z widocznymi obrażeniami. Druhowie zabezpieczyli teren zdarzenia, ustabilizowali pojazd, za pomocą narzędzi hydraulicznych usunęli dach  samochodu i ewakuowali na desce ortopedycznej przytomną poszkodowaną kobietę z pojazdu, a następnie udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po chwili na miejsce zdarzenia dojechali strażacy z JRG KP PSP Brzozów, patrol Policji i dwa zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ratownicy oświetlili teren i wspólnie wykonali narzędziami hydraulicznymi dostęp do kolejnych osób poszkodowanych. Ewakuowali drugą przytomną poszkodowaną kobietę z pojazdu. U dwóch pozostałych poszkodowanych mężczyzn liczne obrażenia okazały się śmiertelne. Następnie na miejsce  wypadku dojechał dwa zastępy OSP Haczów oraz zastępy spoza powiatu: JRG KM PSP Krosno i OSP Iskrzynia. Na miejsce zdarzenia przybył również oficer operacyjny KP PSP w Brzozowie kpt. Nowak Dawid. Z miejsca zdarzenia karetki PRM zabrały dwie osoby poszkodowane (kobiety) do szpitali.

     Działania ratownicze i utrudnienia na drodze krajowej nr 19 trwały blisko 5 godzin a brało w nich udział 9 zastępów (PSP i OSP) – łącznie 39 strażaków.

Opracowanie: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie

Zdjęcia: kpt. Dawid Nowak      

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1