Pożar budynku gospodarczegoW sobotę 18 kwietnia 2020 r. o godzinie 20.23 Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Bliznem, pow. brzozowski. Do pożaru zadysponowano zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP z Brzozowa i kilka jednostek OSP.

Na miejsce pożaru, po 5 minutach od zgłoszenia, przybyły 2 zastępy, zlokalizowanej w pobliżu, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Bliznego, które rozpoczęły akcję gaśniczą w obronie zagrożonych budynków sąsiednich. W chwili dojazdu pożarem objęty był cały budynek gospodarczy murowano-drewniany. Brak było osób poszkodowanych. Właściciele i sąsiedzi prowadzili ewakuację mienia ruchomego z budynku. Po kolejnej minucie na miejsce pożaru dojeżdżają 3 zastępy strażaków z JRG z Brzozowa a później pozostałe jednostki OSP. Strażacy zbudowali kolejne linie gaśnicze i podali wodę w natarciu na płonący budynek gospodarczy. Skutecznie obronili zagrożony pożarem drewniany budynek gospodarczy i dwa pobliskie budynki mieszkalne. Do zaopatrzenia wodnego wykorzystano sieć hydrantową. Dogaszanie budynku i usuwanie zgromadzonego na strychu nadpalonego siana, strażacy prowadzili pracując w aparatach powietrznych. Do dogaszania a później do bezpiecznego usunięcia pozostałego pokrycia dachowego i resztek konstrukcji dachu, użyto dwóch podnośników hydraulicznych – z JRG PSP z Brzozowa i OSP z Bliznego. Na miejscu akcji wspólnie z KDR działania ratowniczo-gaśnicze koordynował p.o. zastępca komendanta powiatowego PSP w Brzozowie mł. bryg. Bogdan Biedka.  

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały blisko 3,5 godziny a brało w nich udział 12 zastępów z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (JRG KP PSP Brzozów, OSP Blizne, OSP Jasienica Rosielna, OSP Wola Jasienicka, OSP Stara Wieś) – łącznie 54 strażaków.

 Pożar w Bliznem  Pożar w Bliznem  Pożar w Bliznem  Pożar w Bliznem
 Pożar w Bliznem  Pożar w Bliznem   
Opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie

Zdjęcia: KP PSP w Brzozowie, OSP w Bliznem