Pożar Jasienica R.Pożar domu mieszkalnego w Jasienicy Rosielnej

 1 kwietnia 2020 r. o godzinie 10.48 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Jasienicy Rosielnej, pow. brzozowski. Natychmiast  zadysponowano zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP z Brzozowa i kilka najbliższych jednostek OSP.

Już po 11 minutach od zgłoszenia, pierwsza na miejsce pożaru dotarła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Jasienicy Rosielnej. W chwili dojazdu pożarem objęty był cały dach i strych murowanego budynku mieszkalnego a ogień przenosił się na przyległy drewniany budynek gospodarczy. Brak osób poszkodowanych. Właściciele, sąsiedzi i patrol Policji prowadzili ewakuację mienia z budynku. Strażacy rozwinęli 2 linie gaśnicze i podali wodę w natarciu na płonący dach budynku mieszkalnego i narożnik gospodarczego. Na miejsce dojechały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Brzozowa i kolejne jednostki OSP. Strażacy zamknęli dopływ gazu i odcięli napowietrzny przyłącz energetyczny, równocześnie włączyli się aktywnie w ewakuację ruchomego mienia z budynku. Zbudowali kolejne linie gaśnicze i skutecznie obronili drewniany budynek gospodarczy, gasząc palący się jego narożnik. Zapewnili zasilanie w wodę z pobliskiego hydrantu. Pracując w aparatach  powietrznych ugasili pożar na strychu budynku mieszkalnego, ratując przed ogniem część mieszkalną budynku. Usunęli na zewnątrz zmagazynowane siano, przepalone resztki pokrycia dachowego i konstrukcji dachu. W trakcie pożaru przyjechała karetka z Zespołem Ratownictwa Medycznego do właścicielki budynku, która źle się poczuła. Na miejsce pożaru dojechało również Pogotowie Energetyczne i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.  

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały blisko 5 godzin a brało w nich udział 9 zastępów z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (JRG Brzozów, OSP Jasienica Rosielna, OSP Wola Jasienicka, OSP Blizne i OSP Domaradz) – łącznie 34 strażaków.

 

 Pożar w Jasienicy Rosielnej  Pożar w Jasienicy Rosielnej  Pożar w Jasienicy Rosielnej  Pożar w Jasienicy Rosielnej
 Pożar w Jasienicy Rosielnej    

Opracował i zdjęcia:  mł. bryg. Bogdan Biedka